Forumson

ilaçların vücutta dağılımı ve atılımı ilaçların vücuttaki etkileşimleri İLAÇLARIN

Sağlık-Sağlıklı Yaşam Katagorisinde ve Sağlık - Genel Forumunda Bulunan ilaçların vücutta dağılımı ve atılımı ilaçların vücuttaki etkileşimleri İLAÇLARIN Konusunu Görüntülemektesiniz.->ilaçların vücuttaki etkileşimleri forumson.com - ilaçların vücutta dağılımı ve atılımı ilaçların vücuttaki etkileşimleri İLAÇLARIN İLAÇLARIN VÜCUTTAKİ DAĞILIMI (DİSTRİBUTİON OF THE ...


Reklamı Kapat

Geri git   Forumson > Yaşam ve Eğlence > Sağlık-Sağlıklı Yaşam > Sağlık - Genel

Alt 01-10-2010, 20:17   #1 (permalink)
Operator

Yasal UyarıArkadaşlar Lütfen Konulara Cevap Yazalım iyi veya Kötü Değerlendirelim Emeğe Saygı!
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Bilgiler
Üyelik tarihi: Jan 2008

Mesajlar: 32,275
Konuları: 30795

Tesekkür: 3
481 Mesajina 1044 Tesekkür Aldi Üye No: 28
REP Gücü : 1000
REP Puanı : 27049
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Seviye: 92 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Aktiflik: 3437 / 3437
Güç: 10758 / 44430
Deneyim: 66%
İletisim

Standart ilaçların vücutta dağılımı ve atılımı ilaçların vücuttaki etkileşimleri İLAÇLARIN

 

ilaçların vücuttaki etkileşimleri
forumson.com - ilaçların vücutta dağılımı ve atılımı ilaçların vücuttaki etkileşimleri İLAÇLARIN İLAÇLARIN VÜCUTTAKİ DAĞILIMI

(DİSTRİBUTİON OF THE DRUG WİTHİN THE BODY)

İlaç kana karıştıktan sonra ne olur? Genelde ilaç kolaylıkla damardan (vasküler boşluktan) geçerek hücrelerarası ( interstitial) sıvıya karışır. Bu nedenle vücudun belli bir bölgesine ulaşan ilaç miktarı o bölgedeki kan akımına bağlıdır. Vücudun bazı bölgelerine ulaşmak daha zor olabilir. Bazı ilaçlar ( sinir ilaçları ) merkezi sinir sistemi ulaşamazlar. ( Bu nedenle biz bu ilaçlara “kan-beyin bariyerini aşamıyorlar” deriz.) Bazı ilaçlar kolaylıkla annenin dolaşımından plasentaya geçebilirken diğerleri bebeğin dolaşımına (fetal sirkulasyona) giremezler.

İLACIN ETKİSİZ HALE GETİRİLMESİ VE VÜCUTTAN DIŞARI ATILMASI

İlacın etkisinin sadece belirli bir zaman sürdüğünü biliyoruz. Bundan şu sonucu çıkartabiliriz: ilaca belli bir süre sonra bir şeyler oluyor. Eğer aksi olsaydı ilacın etkisi sürekli olurdu. Vücudun ilacı ortadan kaldırmak üzere kullandığı iki yöntemi vardır. Birisi ilacın dışarı atılması diğeri de ilacın aktif olmayan bir hale dönüştürülmesidir.

İlaçların vücuttan atılımı akciğerler veya böbrekler yoluyla gerçekleşmektedir. Örnek : Genel anestezide kullanılan gazlar ve buharlaşabilen sıvılar akciğerlerden dışarı atılırlar. Alınan alkolün belirli bir oranı da akciğerlerden dışarı atılır. ( Bu atılım nedeniyle vücuttaki alkol miktarının kontrolü de “ Breathalyzer Test “ ile mümkün olmaktadır.

Böbrek yetmezliğinden kaynaklanan nedenlerle ilacın vücuttan atılması daha yavaşlayabilir. İlacın vücuttan atılımının ikinci yolu da ilacın aktif olmayan(inaktif) bir hale dönüştürülmesidir. Metabolik reaksiyonların büyük bir kısmı karaciğerde gerçekleşmektedir ve ilaçların inaktif hale getirilmesi de karaciğerde olmaktadır. Karaciğer yetmezliğinde ilacın inaktif hale getirilmesi de aksar.


İLAÇLARIN BİRBİRİYLE ETKİLEŞİMİ

İlaç tedavisinde ilacın hastaya etkisi kadar ilaçların birbiriyle olan etkileşimleri de önemlidir. İlaçların birbiriyle etkileşimi; therapeutıc (şifa verici iyileştirici) veya toxıc (toksik zehirleyici zarar verici) olabilir. Aynı yolu kullanan diğer bir kimyasal maddeyle reçeteyle alınan bir ilaçla sigara dumanındaki nikotinle diyette alınan bir besinle veya vücuda giren başka herhangi bir şeyle etkileşime girebilir. İlaçların birbirleriyle etkileşimleri 4 yolla olur:

synergısm (sinerjizma; İki ilacın birlikte daha güçlü tesir etmesi) : iki ilacın birlikte kullanıldıklarında oluşturdukları etkinin ayrı ayrı kullanımlarındaki etkiden daha güçlü olmasıdır ki bu etkiden tüberkuloz tedavisinde yararlanılmaktadır.

additional (sumasyon; birbirine eklenme-destekleme) : Eğer aynı etkili iki ilaç birlikte alınırsa ilaçların vücuttaki etkisi (cebirsel toplamları kadar) artar. İlaçların birbiriyle etkileşerek etkilerinin artışı ağrı kesici kombinasyonlarında kullanılır. Darvocet gibi...(Darvon + acetomınophen)

potentiation (potensiyalizasyon; ilacın etkisinin korunması) : iki ilacın birlikte verilmesiyle elde edilen etki bu ilaçların tek başına oluşturdukları etkilerin toplamından fazladır.

antagonism (antagonizma; ilacın etkisinin diğer bir ilaç nedeniyle azalması) : ilacın etkisinin diğer bir ilaç nedeniyle azalmasıdır. Narkotiklerin etkisini azaltmak amacıyla naloxone verilmesi bu etkileşime örnektir.

İlaçların birbiriyle etkileşimleri her zaman tehlikeli değildir. Hatta ilaçların etkinliğini arttırmak üzere sıklıkla kullanılmaktadırlar. Ancak istenmeyen tehlikeli durumlarla karşılaşmamak için ilaçların birbirleriyle etkileşimlerine dikkat edilmelidir.

İlaçların birbirleriyle olan olası etkileşimleri sayılamayacak kadar çoktur. O nedenle yeni bir ilaç hazırlandığında bu ilacın diğer ilaçlarla etkileşimi ve hangi dozlarda kullanılabileceği kullanıcıya sunulmaktadır.

--------------------------------------------------------------------------------

1 – SOLUNUM SİSTEMİ İLAÇLARI

BRONKODİLATATÖRLER

Bronşların düz kas liflerini gevşeterek bronş çapını artıran ilaçlardır. Bazı akciğer hastalıklarında (astım kronik bronşit) meydana gelen bronş spazmlarına karşı kullanılırlar. Bronşlar sempatik ve parasempatik liflerin kontrolündedir. Dolayısıyla sempatik sinir sisteminin uyarılmasıyla bronşlarda beta2 reseptörler uyarılır ve bronkodilatasyon (bronşlarda genişleme)oluşur. Parasempatik sistemin uyarılması ile bronkospazm(bronşlarda genişleme) ve bronş salgılarında artış meydana gelir. "

Beta-2 reseptör uyaranlar: salbutamol terbutalin fenoterol ve orsiprenalin. Aeresol şeklinde verildiklerinde etkileri oldukça çabuk (1-2 dakikada) ortaya çıkar ve 4 saat kadar devam eder. Yan etkileri: refleks taşikardi ve kas seğirmeleri.

Teofilin : Çay kahve ve çikolata içinde bulunan dimetilksantin' dir. Kafeine benzer yapıda olmasına rağmen çok güçlü bronkodilatatördür. Teofilin Astım tedavisinde kullanılmaktadır. Yan etkileri: Uykusuzluk sinirlilik kardiyak uyarıdır. Teofilin çocuklarda tehlikeli konvulsiyonlara yol açabilir. (Prof.Dr. İsmet Dökmeci Farmakoloji 1995;s:111-112; Saray Kitabevi)ANTİTUSSİF (ÖKSÜRÜK ) VE EKSPEKTORANLAR (BALGAM SÖKÜCÜLER)

Kodein ve Efedrin İçerenler:

Bu ilaçların önemli bir kısmı Kodein ve Efedrin içermektedir. Kodein bir opium türevi olduğundan morfin gibi merkezi sinir sistemini baskılayıcı etkiye sahiptir. Kodeinin yan etkileri: solunumun baskılanması ve yüksek dozlarda hipoksi sonucu solunum durması bulantı kabızlık (konstipasyon) alerjik reaksiyonlar. Ayrıca Kalpdamar hastalığı olanlarla prostat hipertrofisi olanlarda kullanılmamalıdır. Efedrin bir antihistaminiktir (alerjide kullanılır). Efedrinin yan etkileri : çarpıntı tremor(titreme) uyuyamama bazen anksiyete; yüksek dozda alındığında çocuklarda halüsinasyon (hayal görme) konvülsiyon (nöbet geçirme) hareketlerde bozukluklar erişkinlerde (ve çocuklarda) koma ve kardiyovasküler kollaps ve ölüm. Kodein ve efedrin içerenler:

= Arkodin Becodin Codeinal Kodibeksin Latusin Pektoral Syrocol

Difenhidramin İçerenler:

Antihistaminik olan difenhidramin alkol barbitürat ve trankilizanlarla alındığında sedatif etkilerini artırırlar. = Bebeko Benylin Expectorant Gayaben Neo Jucodine Hydryllin Compound

Dekstrometorfan İçerenler:

Merkezi sinir sistemi baskılanması ağız kuruluğu uyku hali hipertansiyon vd etkileri vardır.

= Benical Defeks Dorfan Preveral Efetal Tusipan

Ve başka etken madde içerenler vardır.2 – ANALJEZİK VE ANESTEZİK ETKİLİ İLAÇLAR

NARKOTİK OLMAYAN ANALJEZİKLER (= ağrı kesiciler)

Bağımlılık yapma özellikleri olmayan bu grup analjezikler orta şiddetli künt ağrılarda romatizmal hastalıklarda ve artritlerde (eklem ağrılarında) yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Ağrı kesici etkilerinin yanı sıra genellikle antipiretik (ateş düşürücü) ve antienflamatuar (iltihaplanmayı önleyici) etkileri de vardır. Etki mekanizmaları sonucu trombositlerin agregasyonuna (pıhtılaşma partiküllerinin çökelmesine) engel olduklarından son yıllarda kullanımları tartışma konusu olmuş ve bu özellikleri nedeniyle pıhtılaşmayı geciktirici tedavide kullanılmaya başlanmıştır örnek: düşük doz aspirinin kalp hastalığı olanlarda tıkanmayı önlemek üzere kullanılması.

= Alca – C Alcacyl Analgol Aspirin Ataspin Babyprin Devasko Dispril Dolviran Fulpen

Nötras Paranox-A Sasiptin (etken madde: Asetilsalisilik asit)

= Algopan Algopirin Gripin Kalmet Kataljin Kataprin Malon Panadol Panalgine

Paracetamol Para-nox Parol PirofenSedalon Seskafleks Seskamol Setol Tempo

Tamol Tezpirin Vermidon Volpan (etken madde : parasetamol)

= ve yüzlerce çeşit...

- SOĞUK ALGINLIĞI VE GRİPAL ENFEKSİYONLARDA KULLANILAN KOMPLEKS YAPILI İLAÇLAR

= A-Ferin Anelsedin Arbitus Cinnar Corsal Coryban-D Degest Dorfan CF Femidol

Gripanol Peditus Theraflu Triaminic Benical Minoset Dolven

- NARKOTİK ANALJEZİKLER (OPİOİDLER)
Merkezi sinir sisteminde depresif ve analjezik etki yapan bağımlılık oluşturan bu grup ilaçlar genellikle şiddetli ağrılara karşı kullanılmaktadır. Ağrının oluşturduğu anksieteyi(endişe/korku) yok eder ve öfori(kendini aşırı zinde hissetmekten doğan belirgin haz) oluştururlar. Morfin ve türevleri bu gruba girmektedir.

= Morphine hydrochloride

= Dolantin (et.md.: MeperidinHCl) Neospazm (et. md.: PapaverinChl.)

= Darval Doloksen Küratin Migrifen (etken madde: Dekstropropoksifen HCl)3 - KEMOTERAPÖTİK (TEDAVİ EDİCİ ) İLAÇLAR:

ANTİBİYOTİKLER( herhangi bir organın iltihaplanması”enfeksiyonu” durumunda kullanılan ilaçlardır)

- Penisilin Türevleri

= Antipen Histapen Kristalize Penicilline-G Potasyum Prokain Penisilin 3:1 Pronapen

Celpillina(etken madde : metisilin = penisilin) Alfasilin Ampicilin Ampisina Duocid

Negopen Seskasilin Alfoksil Geopen Longatren Pipril Augmentin Azactam

- Sefalosporinler (mantardan elde edilen yarı sentetik antiyotiktir. Genellikle ilaçların etken maddesi

incelendiğinde Sefaleksin Sefradin Sefalozin gibi Sefalosporinin kısaltılması ile türetilmiş isimler vardır.)

= Maksipor Efradin Sefril Sefazol Cefobid Rocephin Zinacef Ceclor

- Aminoglikozit Antibiyotikler

= Streptomycine Kanamycine Nebcin Mikasin Garamycin Genta Gentasillin

Getamisin Netromycine

- Makrolit ve Linkozamin Grubu Antibiyotikler

= Emisin Erimicin ErythrocinTAO Tekmisin Lincocin Linconobel Linkomisin- İE

Cleosin

- Tetrasiklinler (%60-95 oranında sindirim kanalından absorbe olurlar. Demir kalsiyummagnezyum süt yoğurt gibi bazı gıda maddeleriyle emilimleri gecikebilir veya güçleşir. Ağızdan alınan tetrasiklinler barsak florasında değişime ve barsak kanalında tahrişe neden olabilirler tahrişi önlemek için yemek sırasında -tok iken- vermekte yarar vardır).

= Azo-Tetralet Devacyclin Heksasiklin Misteklin Tetra Panter Uropol Terramycin

- Amfenikoller

= Colimycin Fenicomycin Kemicetine Klorimisin Levosetin Urfamycin

- Antimikrobik İlaçlar

= Rifal Rifocin Metraljil Biteral VancocinCP

- Antitüberküloz İlaçlar (Verem hastalığında kullanılan ilaçlar)

= I.N.H. İsozide Nydrazid (etken madde: İsoniazid).

= Embutol Ethambutol Miambutol Tüberol (etken madde: Etambutol)

= Rifadin Rifal RifcapRifinah ( etken madde: Rifampisin)

= Piraldina Pirazinid Morfozid Promid T-Bascyl Tebesco İnhazon

- Sülfonamidler

= Sülfadiazin Ultradiazin Gantrisin Azo-Gantrisin Amidin Fanasil Bactrim

Kemoprim Mikrosid Septrim Sülfaprim Codiazin

- Üriner Antiseptik İlaçlar ( idrar yolları enfeksiyonlarında kullanılırlar)

= Piyeloseptil Uriseptin Fureks Naligram Negram Helpa Litizin Panurin Purinol

- Antifungal İlaçlar

= Mikostatin Misteklin (etken madde: Nistatin);

= Gefulvin Forte Grifulvin Forte Grisovin ( etken madde: Griseofulvin)

= Fungoral (etken madde : Ketokonazol)4 – SİNİR SİSTEMİNE ETKİLİ İLAÇLAR

HİPNOTİK İLAÇLAR

Uyku bozukluğu uykusuzluk durumlarında uykuya benzer etki yapan ilaçlardır. Küçük dozlarda sakinleşme (sedasyon) sağlarken yüksek dozlarda derin uyku ve komaya neden olabilirler. Barbitürat ve nonbarbitürat olmak üzere iki grupta toplanırlar.

= Nembutal Luminal Phenobarbital İpnozem RohypnolNoludar Tricloryl UnisomTRANKİLİZAN (ANKSİYOLİTİK) İLAÇLAR

Anksiyete (korku endişe) aşırı heyecanlanma gibi durumların düzeltilmesinde kullanılırlar. Entelektüel yeteneklerde ve psikomotor reaksiyonlarda azalma öfori oluşturabilirler. Trankilizanların içinde kullanılan propandiol türevlerinin antikonvülsan ve kas gevşetici etkileri vardır(bu etkileri nedeniyle uzun süren kasılma nöbetlerinde kasılmayı önlemek için kullanılabilinir).

= Equanil Meprol Trankilin Dia-Pam Diazem(et.md.: diazepam) Lizan Nervium Valibrin Zepam Librium librax Nobraksin Tranxilene Ativan Atarax Kardol Validol Passiflora Bellergal-Retard BellaginalNÖROLEPTİK (MAJÖR TRANKİLİZAN) İLAÇLAR

Şizofreni ve bazı psikotik hastalıkların tedavisinin dışında saldırganlık ajitasyon delirium anksiyete gibi nörolojik durumlarda kullanılır.

= Largactil Fleksin Sparin Melleril Moditen Lidanil Norodol Akineton Nörofren BenadyrlANTİDEPRESAN İLAÇLAR

Fiziksel ve mental yavaşlama ruhsal ajitasyon (aşırı huzursuzluk hali) bitkinlik konulara yoğunlaşamama aşağılık duygusu gibi depresyon ile manik depresif olarak adlandırılan aşırı neşe öfori düzensiz konuşma ve davranma kendine aşırı güven uykusuzluk gibi hastalıklarda kullanılırlar.

= Tofranil Anafranil İnsidon Laroxyl Triptilin Merital Ludiomil Suxil Tolvon BetasercMERKEZİ SİNİR SİSTEMİNE ETİLİ KAS GEVŞETİCİ İLAÇLAR

İki grup hastalığın tedavisinde kullanılırlar: 1- Kas – iskelet sistemi kaynaklı kasılmalarda ( kireçlenme travma-yaralanma- inflamasyon-iltihabi durumlar- ve diğer nedenlerden oluşan bel ağrılarında) 2 – çeşitli hastalığa bağlı felçlerde.

= Dorsiflex Dorsilon Paraflex Parafon Gamakuil Kuilil CabralANTİEPİLEPTİK İLAÇLAR
Epilepsi (ya da halk arasında sara olarak bilinir) hastalığında nöbetlerin şiddetini ve sıklığını azaltan ya da yok eden ilaçlardır.

= Antisacer Epdantoin Composee Eptandoin Simple Rivotril Tegretol Maliasin Depakin.MERKEZİ SİNİR SİSTEMİ UYARICILARI

İnsanda psişik uyarı öfori fiziksel performans artması uykusuzluk konulara konsantre olma yeteneğinin artması gibi etkiler oluştururlar. Yüksek dozda alındıklarında sara (=epilepsi) nöbetlerinde görülen nöbetler oluşmasına neden olurlar. Yine bağımlılığa neden olma zehirleyici (toksik ) etki nedeniyle bu gruba giren amfetamin grubu ilaçlar Türkiye dahil birçok ülkede yasaklanmıştır.

= Coramin Koral Efedrin (et.md.: Nikotinamid); Ansefal (Piritinol); Biocetam Nootropil Nörotrop

(et. md.: Piracetam); Encephabol (Pritioksin); Lucidril (Sentrofenoksin).KASILMAYI ÇÖZEN (=SPAZMOLİTİK =KOLİNERJİK VE ANTİKOLİNERJİK ) İLAÇLAR

Özellikle sindirim sistemine bağlı organlarda oluşan ağrılı kasılmaların (spazmların) giderilmesinde kullanılır. Bu spazmların nedenleri: Mide/duodenum ülserleri Safra kesesi ve idrar yollarındaki spazm ve taş ağrıları vd

= Mestinon Neostigmin Prostigmine Þ genellikle Myastenia gravis denilen bir hastalığın tedavisinde

kullanılan ilaçlardır. Doktor önerisiyle verilir.

= Antrenyl Avacan Atropa Atropin sülfate Buscotek Buskas Pankopan Skopan Aspasmil

Butopan Epidosin Palerol Dolo-Adamon ...MİGRENE KARŞI KULLANILAN SPESİYATİLER

= Avamigran Cafergot Ergafein Ergosanol Dihydergot Sandomigran Toterjin AxeenANTİALERJİK ( ANTİHİSTAMİNİK) İLAÇLAR

= Alergin Benadryl Systral Antistine Calistin Soventol Longifene Avil Aviletten Disophrol-Repetabs Prakten Sipraktin Tavegyl Tarpan İncidal Sandimmun Fenistil.Bazı ilaç gruplarının Türkçe anlamı :

Laksatif : Kabızlık giderici

Antidiaretik : İshali durduran

Antiülser : Mide ve onikiparmak bağırsağındaki ülser (yara) olduğunda salgılanan asidi dengelemek için kullanılan

Antiasit ilaçlar

Antiemetik = bulantı giderici kusmayı önleyici bazıları da araç tutmaları denilen durumlarda aynı amaçla

kullanıır(Anti-em Dramamine Xamamina et. md.: Dimenhidrinat)

Otik (kulak) ve Oftalmik (göz) ilaçlar : genellikle lokal (bölgesel) kullanılan ilaçlardır. Özellikle göz için

kullanılanların prospektüsü iyi okunmalıdır. Gözbebeklerini büyülten veya küçülten etkiye sahiplerse

doktora danışmadan verilmesi ilerde gözlerde sorunların çıkmasına neden olabilirler.

Antidiyabetik : Diyabetes mellitus (şeker) hastalığında ağız yoluyla kullanılan vücuttaki şeker tüketimini

dengeleyen ilaçlar.

Diüretik : İdrar söktürücü

__________________Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Sponsored Links
Cevapla

Bookmarks

Tags
atılımı, dağılımı, etkileşimleri, ilaçların, ve, vücutta, vücuttaki, İlaÇlarin


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
kalbin vücuttaki görevi nedir Korax Fen Bilimleri Testleri 0 10-07-2009 17:55
Vücuttaki 16 olağanüstü gerçek En fazla kaç gün uyuyabilirsiniz? Korax Genel Kültür 0 08-07-2009 19:46
Ace inhibitörleri, kalsiyum antagonistleri ve diğer kan basıncı düşürücü ilaçların et Yaso Tıp 0 09-24-2008 16:54
KpssA grubunda Bütün meslekler için soru dağılımı ve konu dağılımı нüzüη KPSS 0 08-22-2008 11:10
İnternette satılan ilaçların yüzde 62'si sahte Yaso Sağlık - Genel 0 07-30-2008 15:42


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 02:27 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.

Website Statistics
Toplist
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir, yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız doganinternet@hotmail.com email adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.
Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to doganinternet@hotmail.com

DMCA.com